fbpx
Bez kategorii

Witamina C – wszystko, co musisz wiedzieć!

Bardzo często można usłyszeć pytanie – jaka forma witaminy C jest najlepsza, najbezpieczniejsza, najlepiej przyswajalna. Jak wiele dziennie powinniśmy jej spożywać? Aby odpowiedzieć wam na wszystkie pytania dowiedzmy się więcej o witaminie C – jakie są jej funkcje fizjologiczne, odmiany, sposoby użytkowania.

Historycznie witamina C – kwas askorbinowy badany przez Kazimierza Funka, odkryty przez Alberta Szent-Gyorgyi, razem ze swoją zredukowaną formą czyli kwasem dehydroaskorbinowym, są biologicznie aktywnymi formami witaminy C. Ciekawostką jest iż, większość zwierząt potrafi syntezować witaminę C. Ludzie nie mają takiej możliwości i muszą spożywać ją z pokarmem bądź suplementować.

Tak biosynteza u zwierząt jak i ta w tkankach roślinnych to procesy naturalne, których wyjściowym substratem jest glukoza. Ten sam kwas askorbinowy i jego sole może jednak powstać także w laboratorium.

Jak się bowiem okazuje struktura chemiczna syntetycznych i naturalnie powstałych form witaminy C jest taka sama. Mamy przynajmniej dwa badania naukowe, które potwierdzają fakt mówiący nam, że biodostępność oraz aktywność biologiczna zarówno naturalnej jak i syntetycznej formy kwasu askorbinowego nie różni się. Oznacza to, iż w teorii dla uzyskania oczekiwanych rezultatów możemy suplementować zarówno owoce dzikiej róży jak również syntetyczny kwas askorbinowy. Jednak oczywiście owoce z dzikiej róży są delikatniejsze, szczególnie dla układu pokarmowego.

ŹRÓDŁA WITAMINY C 

Witaminie C szkodzi wysoka temperatura i światło przez co warto wiedzieć, że dżemy, soki i inne produkty termicznie pasteryzowane nie są dobrym jej źródłem. Najobfitsze źródła witaminy C jeśli chodzi o świat roślin to między innymi – Owoce dzikiej róży, głogu, jarzębiny, rokitnika, aceroli, igliwie sosny i świerku, liście pokrzywy, aloes, czarna porzeczka, kiszona kapusta, niedojrzałe orzechy włoskie, miód.

Na rynku posiadamy również tzw. wolno uwalniające się formuły witaminy C, jednak ich biodostępność w porównaniu do zwykłego kwasu askorbinowego jest dużo mniejsza. Nie warto więc ich stosować, a zamiast tego zwyczajnie pić wodny roztwór kwasu askorbinowego.

WCHŁANIALNOŚĆ WITAMINY C 

W zdrowym przewodzie pokarmowym człowieka witamina C wchłania się w dwunastnicy i jelicie cienkim. Proces taki zachodzi w sposób dwojaki. Jeden to aktywna absorpcja (działa przy niskich stężeniach), a drugi pasywna dyfuzja uruchamiająca się w obecności większej ilości witaminy C w jelicie. Jeden i drugi sposób bazuje jednak na dobrej sprawności przewodu pokarmowego. Bez owej – biodostępność witaminy C drastycznie maleje.

Aby zwiększyć wchłanialność należy zadbać o stan swoich jelit i zażywać raczej niższe dawki witaminy C z wyższą częstotliwością czyli nawet 5-10 razy dziennie.

NIEDOBÓR WITAMINY C 

Niedobór kwasu askorbinowego w naszym ciele prowadzi do tragicznych skutków. Objawy pojawiają się szybko bo już po kilku tygodniach i mogą nawet zakończyć się śmiercią. Jest to idealny obraz tego jak kluczowym elementem fizjologii człowieka jest witamina C.

Niedobór witaminy C powoduje między innymi :

-szkorbut,
-złe gojenie ran,
-bóle stawów i mięśni,
-osteoporoza,
-utrata apetytu,
-osłabienie,
-problemy psychiczne,
-problemy nerwowe,
-nadczynność tarczycy,
-infekcje i zapalenie błon śluzowych,
-obniżona odporność,
-szybsze starzenie się skóry,
-pękające naczynia krwionośne,
-krwawienie dziąseł,
-skłonność do siniaków,
-częste infekcje i przeziębienia,
-w skrajnych przypadkach śmierć.

FORMY I SPOSOBY PRZYJMOWANIA WITAMINY C 

Form witaminy C jest bardzo wiele. Jedną z nich jest bardzo popularna liposomalna forma witaminy C,
w której to kwas askorbinowy jest zapakowany w tłuszczową, fosfolipidową kapsułkę jaka rozpuszcza się dopiero w kontakcie z docelową komórką, wprowadzając do wnętrza wodny roztwór kwasu askorbinowego. Pomija to naturalną ścieżkę metaboliczną, którą zazwyczaj podróżuje witamina. Lepsza przyswajalność tej formy w jelitach potwierdzona jest przez co najmniej jedno badanie kliniczne.

Najlepiej jednak przyswajalna forma witaminy C to jej aplikacja dożylna. Używamy do tego celu jednej z buforowanych form jak askorbinian sodu. Podczas powolnego wlewu możemy osiągnąć stały, wysoki poziom witaminy C we krwi i tkankach, co jest kluczowe w momentach np. zagrażających życiu.

Inne metody wprowadzenia kwasu askorbinowego do ciała człowieka to chociażby lewatywa retencyjna. Gdy nie można podać witaminy C doustnie lub gdy mamy do czynienia z małymi dziećmi, które nie zawsze akceptują połykanie. Sporządzamy wtedy roztwór wodny i wprowadzamy małą jego ilość do okrężnicy. Metoda owa najlepiej sprawdzi się po wypróżnieniu, zapewniając stosunkowo szybkie wchłanianie z jelita grubego.

Ważną wskazówką jest tutaj fakt, że cukier używa tych samych receptorów komórkowych co witamina C i rywalizuje z nią o nie, zmniejszając jej biodostępność.

ZAPOTRZEBOWANIE NA WITAMINĘ C 

Aby dowiedzieć się jakie mamy dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i ile powinniśmy jej zażywać należy wykonać test do tzw. bariery jelitowej.

Treści zawarte w tym wpisie, jak i na całej stronie internetowej https://mocprzemiany.pl/, mają charakter wyłącznie informacyjny, nie uwzględniają indywidualnych atrybutów czytelnika i nie mogą zastąpić, ani być traktowane jako porada medyczna lub paramedyczna, jako zalecenie w zakresie leczenia, porada czy forma diagnozy. Stosowanie tych informacji w praktyce należy za każdym razem skonsultować na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Nie mogą być też one podstawą do jakichkolwiek roszczeń, każda osoba kierująca się wyłącznie treściami zamieszczonymi w tym wpisie, działa tylko na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *