SAUNA – RECEPTA NA ZDROWIE?
Sauna jest jedną z najlepszych metod profilaktyki zdrowia. Mimo jednak powszechnej dostępności do aktywności tego rodzaju, saunowanie nie jest aż tak popularne jak być powinno. Dlaczego więc jako społeczeństwo nie jesteśmy fanatykami tej prostej, a do tego przyjemnej metody zapewnienia sobie długich zdrowych lat? Jednym z głównych powodów jest bardzo niska wiedza na temat faktycznych korzyści zdrowotnych jakie płyną z tej formy relaksacji. Kojarzy się ją błędnie jedynie z rozrywką w salonach SPA.
Czym jest sauna?
Sauna jest pomieszczeniem, w którym panuje wysoka temperatura i w zależności od rodzaju sauny, niska bądź wysoka wilgotność. Wilgotność ta waha się od dziesięciu do prawie stu procent. Im wyższa jednak temperatura, tym niższa wilgotność.
Rodzaje saun
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje saun: fińska, mokra, parowa oraz infra red. Każda z nich przynosi odmienne korzyści zdrowotne, jednak wszystkie wpływają na relaksacje ciała i umysłu.
1. Sauna Fińska – Sauna ta charakteryzuje się najwyższą z dostępnych w saunach temperatur i najniższą wilgotnością. Temperatura w takiej saunie wynosi od 85 do nawet 120 stopni Celsjusza, a wilgotność to zaledwie 10%. Temperatura taka jest uzyskiwana poprzez piec z rozgrzanymi kamieniami (których nie polewamy wodą).
2. Sauna Mokra – Sauna tego typu różni się od sauny fińskiej tym, iż temperatura oscyluje w granicach 60-90 stopni Celsjusza. Wilgotność natomiast sięga od 20 do 40%. Parę wodną, która pomieszczenie wypełnia uzyskuje się za pomocą okresowego polewanie kamieni wodą.
3. Sauna parowa (łaźnia rzymska/parowa) – Nie jest to do końca sauna. Generalnie sauna wykonana jest w z drewna, łaźnia parowa nie. Wilgotność w łaźni rzymskiej wynosi 100%, a temperatura waha się od 40 do 55 stopni Celsjusza.
4. Sauna Infra-red – Jest to sauna na podczerwień. Energia cieplna wytwarzana jest przez promienie podczerwone, przez co jej działanie jest odmienne od pozostałych trzech rodzajów. Temperatura w takiej saunie wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza.
4. Sauna Infra-red – Jest to sauna na podczerwień. Energia cieplna wytwarzana jest przez promienie podczerwone, przez co jej działanie jest odmienne od pozostałych trzech rodzajów. Temperatura w takiej saunie wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza.
Zasady saunowania
Główną zasadą saunowania czyli korzystania z sauny jest naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie organizmu. W saunie spędzamy zazwyczaj od kilku do kilkunastu (lub więcej) minut.
Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia oraz rodzaju sauny i efektów jakie chcemy osiągnąć.
Po wyjściu z sauny przystępujemy do wodnej kąpieli, bądź bierzemy prysznic. Temperatura wody powinna być co najmniej chłodna, a najlepiej zimna. Uzależnione jest to jednak od zdrowia, upragnionych efektów i rodzaju sauny.
Ciało schładzamy zaczynając od dolnych partii, najbardziej oddalonych od serca. Po wytarciu się do sucha, odpoczywamy, uzupełniamy płyny po czym wchodzimy do sauny ponownie. Taki proces powtarzamy zazwyczaj trzykrotnie.
Po ostatnim opuszczeniu sauny i schłodzeniu ciała wodą, odpoczywamy co najmniej trzydzieści minut nie zapominając o uzupełnieniu płynów.
Warto dodać, iż przed rozpoczęciem całego procesu korzystania z sauny, nie spożywamy ciężkich posiłków oraz załatwiamy swoje potrzeby fizjologiczne. Z sauny korzystamy oczywiście bez żadnego okrycia (nago). Jeżeli nasze stopy są zimne, warto przed rozpoczęciem saunowania ogrzać je ciepłą wodą, chociaż nie jest to przymus.
Odrobina historii
Ciekawostką historyczną jest fakt, iż sauna wbrew powszechnej opinii nie powstała w Finlandii, a znana była już Aztekom czy Eskimosom. Finowie po prostu rozpropagowali tą technikę terapeutyczną i właśnie im zawdzięcza popularność oraz nazwę.
Ludy zamieszkujące obecną Finlandii przywędrowały z terenów Uralu i właśnie stamtąd przyniosły swoją wiedzę. Sauny pełniły rolę centralnego ogrzewania, a także środka do utrzymania higieny (przed odkryciem przez te ludy mydła). Proces kąpieli saunowej oczyszczał ciało poprzez pot, który później zmywano w rzece lub śniegu.
Łaźnie parowe mają trochę odmienną historię i prawdopodobnie zostały wymyślone oraz opracowane przez Greków, którzy to byli ekspertami w leczniczym użytkowaniu wody. Ich ogólnoświatowy sukces zawdzięczamy jednak Imperium Rzymskiemu, który owe łaźnie rozpropagował, podobnie jak Finowie rozpropagowali saunę.
Sauna – korzyści zdrowotne
O saunie można mówić bardzo dużo, co jednak tak naprawdę daje nam ta metoda terapeutyczna? Otóż sauna między innymi wpływa na hartowanie naszego organizmu i znacząco wzmacnia odporność.
Dzięki saunie poprawiamy ukrwienie błon śluzowych w drogach oddechowych, przez co zwiększona jest produkcja śluzu, a organizm lepiej radzi sobie z usuwaniem drobnoustrojów.
Poprzez wysoką potliwość i przyspieszony metabolizm pozbywamy się z organizmu toksyn oraz zanieczyszczeń.
Sauna potrafi relaksować napięcia mięśniowe, przeciwdziała astmie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, poprawia jakość snu, przyspiesza regeneracje mięśni, a nawet wpływa na układ nerwowy usuwając z organizmu stres oraz jego skutki.
Regularne wizyty w saunie poprawiają nastrój, przez co saunowanie jest częścią wspomagającej terapii depresji, gdyż pod wpływem temperatury wydziela się więcej endorfin i serotoniny.
Pamiętajmy oczywiście, że wymienione tutaj korzyści to tylko część ogromnie korzystnych efektów korzystania z sauny. Warto więc samemu zagłębić się w prace naukowe i zrozumieć jak kluczowa powinna być dla nas ta cudowna i przyjemna metoda profilaktyki zdrowia.
Podsumowanie
Sauna to samo zdrowie, dlatego zachęcamy do korzystania z niej regularnie – dwa, a nawet trzy w tygodniu! Warto podkreślić, iż mimo, że bardzo wiele mówi się o przeciwwskazaniach do użytkowania sauny, którymi mają być rzekomo problemy z krążeniem, ciśnieniem lub sercem – nie jest to do końca prawda!
Otóż jak wykazano, kąpiele saunowe wzmacniają serce oraz działanie układu krążenia więc tak naprawdę często polecane są osobom chorym. Kwestią kluczową jest jedynie bardzo uważne i racjonalne użytkowanie, co powinniśmy w przypadku chorób tego typu skonsultować z dobrym specjalistą.
Przy odpowiednim trybie życia i właściwym korzystaniu z sauny nasze zdrowie może na tym tylko i wyłącznie skorzystać!
Treści zawarte w tym wpisie, jak i na całej stronie internetowej https://mocprzemiany.pl/, mają charakter wyłącznie informacyjny, nie uwzględniają indywidualnych atrybutów czytelnika i nie mogą zastąpić, ani być traktowane jako porada medyczna lub paramedyczna, jako zalecenie w zakresie leczenia, porada czy forma diagnozy. Stosowanie tych informacji w praktyce należy za każdym razem skonsultować na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Nie mogą być też one podstawą do jakichkolwiek roszczeń, każda osoba kierująca się wyłącznie treściami zamieszczonymi w tym wpisie, działa tylko na własną odpowiedzialność