fbpx
Bez kategorii

MELATONINA – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Czym jest melatonina?

Melatonina, często określana jako “hormon snu”, pełni kluczową rolę w regulacji cyklu dobowego organizmu, zwanego również rytmami okołodobowymi.

Jej produkcja i wydzielanie, odbywające się w szyszynce – niewielkim gruczole mózgowym, zależą od cyklu dnia i nocy, intensyfikując się po zmroku, co pomaga naszemu organizmowi przygotować się do snu.

W ostatnich latach zainteresowanie melatoniną jako suplementem wspomagającym sen i łagodzącym różne zaburzenia rytmu dobowego znacząco wzrosło. Oprócz jej wpływu na sen, badania mówią, że melatonina ma też szersze zastosowanie.

Jak działa melatonina?

Działanie melatoniny jest ściśle powiązane z naturalnymi rytmami okołodobowymi, co oznacza, że poziom melatoniny w naszym ciele wzrasta wieczorem, sygnalizując organizmowi, że nadeszła pora na odpoczynek, i maleje rano, wspomagając proces budzenia się.

Ten rytmiczny wzorzec wydzielania jest regulowany przez zegar biologiczny organizmu, znajdujący się w obszarze mózgu zwanym jądro nadskrzyżowaniowe, który odbiera informacje o natężeniu światła zewnętrznego poprzez oczy.

Wysokie stężenie melatoniny w nocy pomaga obniżyć temperaturę ciała, zmniejszyć czujność i wprowadzić organizm w stan gotowości do snu.

Interesującym aspektem działania melatoniny jest jej wpływ na różne aspekty zdrowia poza regulacją snu. Melatonina posiada właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że może neutralizować szkodliwe wolne rodniki i tym samym zapobiegać uszkodzeniom komórkowym.

Dodatkowo, odgrywa rolę w modulacji odpowiedzi immunologicznej oraz wpływa na poprawę nastroju i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Co zaburza wydzielanie melatoniny?

Główną przyczyną nieprawidłowego wydzielania melatoniny jest zaburzenie rytmu dobowego, co prowadzi do trudności z zasypianiem, bezsenności oraz problemów ze snem.

Jednakże, na zaburzenia w produkcji melatoniny wpływ mają różnorodne czynniki, obejmujące zarówno styl życia, jak i otoczenie. Oto niektóre z nich:

1. Stres i niepokój mogą znacząco utrudniać zasypianie oraz negatywnie wpływać na wydzielanie melatoniny. Zastosowanie technik relaksacyjnych, jak medytacja, joga czy głębokie oddychanie, może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu i poprawy jakości snu.

2. Dieta i suplementy diety również odgrywają ważną rolę w regulacji snu i produkcji melatoniny. Spożywanie niektórych pokarmów i napojów, na przykład kawy czy alkoholu, jak również niektórych suplementów, może zakłócić proces zasypiania. Zaleca się ograniczenie ich spożycia, zwłaszcza w godzinach poprzedzających sen.

3. Ćwiczenia fizyczne wykonane wieczorem mogą wpływać na poziom kortyzolu w organizmie, co z kolei zakłóca wydzielanie melatoniny. Aby uniknąć tego efektu, warto rozważyć przesunięcie treningów na wcześniejsze pory dnia.

4. Praca zmianowa jest jednym z czynników, który może zakłócać naturalny rytm snu i czuwania, a tym samym wpływać na produkcję melatoniny. Osoby pracujące nocą często doświadczają problemów związanych z nieregularnym wydzielaniem tego hormonu.

5. Nieregularny rytm snu i czuwania, w tym zmienne godziny kładzenia się spać i wstawania, mogą prowadzić do zaburzeń snu oraz nieprawidłowego wydzielania melatoniny. Utrzymanie regularnego harmonogramu snu, z jednolitymi godzinami zasypiania i budzenia się – nawet w weekendy – wspomaga prawidłową produkcję melatoniny.

6. Nadmiar światła, zwłaszcza ekspozycja na niebieskie światło wieczorem, negatywnie wpływa na wydzielanie melatoniny. Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, telewizory i telefony na co najmniej godzinę przed snem. Można również wykorzystać zasłony lub rolety, aby skutecznie zaciemnić sypialnię, co sprzyja lepszemu środowisku do snu.

Suplementacja melatoniny

Suplementacja melatoniny, przy problemach z zasypianiem, może pomóc; jednak należy bacznie uważać na czas stosowania takiej suplementacji. Organizm, wystawiony na ciągłe dostawy melatoniny z zewnątrz, będzie produkował jej mniej, przez co na dłuższą metę możemy przynieść sobie więcej krzywdy niż pożytku.

Treści zawarte w tym wpisie, jak i na całej stronie internetowej https://mocprzemiany.pl/, mają charakter wyłącznie informacyjny, nie uwzględniają indywidualnych atrybutów czytelnika i nie mogą zastąpić, ani być traktowane jako porada medyczna lub paramedyczna, jako zalecenie w zakresie leczenia, porada czy forma diagnozy. Stosowanie tych informacji w praktyce należy za każdym razem skonsultować na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Nie mogą być też one podstawą do jakichkolwiek roszczeń, każda osoba kierująca się wyłącznie treściami zamieszczonymi w tym wpisie, działa tylko na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *