fbpx
Bez kategorii

AROMATERAPIA ORAZ WPŁYW NA ZDROWIE I ORGANIZM

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to słowo doskonale znane wszystkim zwolennikom metod medycyny naturalnej. Można je przetłumaczyć jako “leczenie zapachem” i śmiało zaliczyć do jednego z nurtów naturoterapii.

Działanie aromaterapii związane jest z pamięcią emocjonalną. Poprzez zapach bowiem wpływamy podświadomie na odczucia oraz stan psychiczny. Zmysł węchu oddziałuje na człowieka na wielu poziomach, przez co określone bodźce wywołać mogą odmienne reakcje, nawet skrajnie różne jak spokój bądź euforia.

Aromaterapia od wieków jest metodą znaną ludzkości. Historycznie można to łatwo udowodnić wspominając metody szamanów ludowych we wszelakich plemionach od Afryki po tereny obu Ameryk.

Skuteczność aromaterapii

Właściwości lecznicze ekstraktów roślinnych znane są od wieków i wpływać mogą na wiele aspektów życia, tak fizycznych jak i psychicznych.

Co jednak najważniejsze działanie aromaterapii zostało wielokrotnie udowodnione naukowo i jak pokazują badania terapia taka ma wielki potencjał terapeutyczny. Jej zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń znacząco poprawia komfort życiowy, a odpowiednio przeprowadzona daje korzyści często nawet porównywalne z terapią środkami farmaceutycznymi. Innym z plusów jest bezpieczeństwo oraz brak skutków ubocznych.

Odrobina historii

Warto wiedzieć, że historia aromaterapii nie posiada znanej nam daty jej początku.

Już w roku trzytysięcznym przed naszą erą Egipcjanie wykorzystywali naturalne substancje aromatyczne, z których produkowali nie tylko kosmetyki lecz i lekarstwa. Zapiski historyczne odnajdujemy także ze starożytnej Grecji czy Rzymu. Posiadamy również Chińskie oraz Indyjskie pochodzące z dwutysięcznego roku przed naszą erą.

Można śmiało wysnuć hipotezę, iż aromaterapia niczym ziołolecznictwo, była obecna zawsze i wszędzie. Największymi jednak propagatorami tej metody byli ludzie świata Arabskiego. Jeden z ówczesnych geniuszy medycyny Awicenna, własnoręcznie opisał około ośmiuset roślin badając ich wpływ na organizm człowieka. Udoskonalił metodę destylacji wynalezioną przez Jabira Ibn Hayyana i rozsławił aromaterapie na cały znany wtedy świat.

Aromaterapia jaką znamy dzisiaj jest jednak stosunkowa młoda. Termin ten został zaakceptowany i rozpowszechniony w latach dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku, a stało się to dzięki dwójce francuskich chemików Jeanowi Valenz’owi i Rene-Maurice Gattefosse’owi.

Jak działa aromaterapia?

Polega ona na zastosowaniu eterycznych olejków, które pozyskuje się z surowców roślinnych (mogą to być kory, nasiona owoce, drewna, korzenie, kwiaty czy ziela). Ekstrakty mają formę cieczy, intensywnie pachną, a pod względem chemicznym składają się ze zbioru związków oraz substancji charakteryzujących się wysoką aktywnością biologiczną.

Teoria aromaterapii wyodrębnia dwa mechanizmy oddziaływania. Pierwszy wpływa na mózg, a szczególnie na układ limbiczny oddziałując na sferę emocjonalną i psychiczną. Drugi zaś działa farmakokinetycznie i farmakodynamicznie czyli mówiąc wprost poprzez wpływ fizyczny uwalnianych substancji.

Oba mechanizmy są ze sobą powiązane i zazwyczaj wystepują jednocześnie zapewniając działanie wielokierunkowe.

Ujęta klasycznie, aromaterapia polega na wprowadzeniu olejków eterycznych przez drogi oddechowe bądź przez skórę.

Metody i techniki

Wyróżnia się metody takie, jak:

  • inhalacje,
  • masaże,
  • kompresy,
  • kąpiele.

Najlepiej jednak, a przede wszystkim najskuteczniej, jest metody łączyć i dla przykładu stosować inhalacje poprzez narzędzie jakim jest np, dyfuzor odbywając w tym czasie przyjemny, relaksujący masaż olejkiem.

Efekty działania aromaterapii zależą od użytych metod, częstotliwości oraz co najważniejsze i kluczowe: jakości i właściwości użytych olejków. Olejki które nie są w stu procentach naturalne nie posiadają prawie żadnej wartości i nie będą powodowały efektu terapeutycznego.

DZIAŁANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Aromaterapia jest praktycznie w pełni bezpieczną techniką terapeutyczną, co udowodniono po wielokrotnym potwierdzeniu jej właściwości badaniami naukowymi. Z tego względu mogę śmiało polecić każdemu tą formę wspierania zdrowia. Poniżej wymienię kilka przykładowych olejków, od których można zacząć swoją drogę z aromaterapią:

Olejek lawendowy – badania kliniczne wykazały między innymi wpływ inhalacji olejkiem na krótkoterminową pamięć wzrokową. Olejek ten wpływa również na obniżenie poziomu stresu oraz rozluźnienie.

Olejek szałwiowy – Badania wykazały, że inhalacja olejkiem z szałwii lekarskiej wpływa istotnie na jakość pamięci oraz pamięć drugorzędową.

Warte uwagi są również olejki sosnowe, pomarańczowe oraz olejki z mięty pieprzowej. Sosnowy orzeźwia i poprawia koncentracje, pomarańczowy uspokaja i relaksuje a ten z mięty pieprzowej pobudza, dodaje energii i wzmaga czystość myśli.

Jeśli szukasz dobrej jakości olejków 100% naturalnych zajrzyj tutaj: KLIK

Są to olejki w certyfikowanej jakości terapeutycznej (CTEO®). Surowce są uprawiane, zbierane i przetwarzane w jak najbardziej naturalny sposób – bez udziału herbicydów, pestycydów, insektycydów, kontaminantów, resztek substancji chemicznych i bez modyfikacji genetycznych (GMO).

Treści zawarte w tym wpisie, jak i na całej stronie internetowej https://mocprzemiany.pl/, mają charakter wyłącznie informacyjny, nie uwzględniają indywidualnych atrybutów czytelnika i nie mogą zastąpić, ani być traktowane jako porada medyczna lub paramedyczna, jako zalecenie w zakresie leczenia, porada czy forma diagnozy. Stosowanie tych informacji w praktyce należy za każdym razem skonsultować na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Nie mogą być też one podstawą do jakichkolwiek roszczeń, każda osoba kierująca się wyłącznie treściami zamieszczonymi w tym wpisie, działa tylko na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *